Artykuły

Ukai

Ukai (鵜飼) to połowy ryb z kormoranami znane w Japonii już od X wieku. Jeszcze w 13 miastach kultywuje się tę tradycję (między innymi w Kioto i Iwakuni), która obecnie stanowi przede wszystkim płatną atrakcję dla turystów.

Ptaki są specjalnie szkolone i towarzyszą rybakowi na łodzi.  Trzyma się je na linkach, zakłada im się również obręcze na gardło, aby uniemożliwić im połykanie większych ryb. W zależności od kraju łowi się z różnymi kormoranami – w Japonii najczęściej są to japońskie kormorany (Phalacrocorax capillatus), które mają czarne upierzenie i żółte dzioby. Na wolności żyją ok. 5 lat, ale te, które używane są do połowów, dożywają nawet 20 lat, ponieważ są bardzo dobrze traktowane i karmione. Trenerzy ptaków należą do Agencji Dworu Cesarskiego i ich obowiązkiem jest przeznaczanie części połowów jako dar dla cesarza – szczególnie dotyczy to rybaków znad rzeki Nagara w mieście Gifu, którzy objęci są patronatem cesarza. Tradycyjnie to najstarszy syn z rodziny może przejąć stanowisko po ojcu, ale obecnie zdarza sie, że rolę tę przejmują również inni członkowie rodziny. Obecnie w Japonii tylko cztery kobiety zjamują się ukai.

Rybacy zakładają tradycyjne stroje (ciemne bawełniane kimono, nakrycie głowy zwane kazaore-eboshi oraz koshimino 腰蓑, czyli słomiany fartuch) i wypływają wieczorem na małych łodziach (ubune 鵜舟), a ich jedynym źródłem światła są pochodnie. Połowy odbywają się od zwykle maja do października. Można je obserwować z łodzi, które podpływają na tyle blisko do rybaków, aby  wszystko można było dobrze obejrzeć. Czasami można na łodzi zjeść posiłek lub zakupić coś do jedzenia i picia z łodzi, która co jakiś czas podpływa do oglądających. Ponoć Charlie Chaplin, który miał okazję ogladać ukai będąc w Japonii, stwierdził, że to najlepsze, co Japonia ma do zaoferowania. Na pewno warto przyjrzeć się tej tradycji z bliska, jeśli nadarzy się okazja.

Artykuły, 07 cze 2013