Artykuły

Shichi-Go-San

To właśnie dzisiaj, 15 listopada, wypada w Japonii święto dzieci w wieku siedmiu, pięciu i trzech lat, czyli Shichi-Go-San (七五三; dosłownie „siedem-pięć-trzy”). Obchodzone jednak jest zazwyczaj w weekend najbliższy dacie 15 listopada.

Każdego roku dzieci te wraz z rodzicami odwiedzają światynię shintō, co ma im przynieść zdrowie i powodzenie w przyszłości. A dlaczego akurat dzieci w tym wieku? Otóż liczby te uważane są za szczęśliwe według japońskiej numerologii. Dzieci ubierane są w przepiękne kimona, bogato zdobione i kolorowe oraz dostają specjalne słodycze (chitose ame 千歳飴) pakowane w ozdobne papierowe torebki, które symbolizują długowieczność.

Tradycja Shichi-Go-San sięga okresu Heian (794-1185), kiedy to arystokraci celebrowali rozwój i wiek swoich dzieci. Z czasem ta sama tradycja ukształtowała się wśród rodzin samurajskich. Wytworzyły się także określone rytuały, np. chłopcom w wieku lat trzech golono głowy, a dziewczynki dopiero po osiagnięciu siedmiu lat mogły przewiązywać kimona pasami obi. Część z tych praktyk odeszła już w niepamięć, ale nadal święto to bywa pierwszą okazją dla dziecka, aby założyć tradyjcyjny japoński strój.

Artykuły, 15 Lis 2013